Yol Çizgileri

Günlük yaşantımızda araba sürerken dikkat etmemiz gereken trafik kuralları arasında yol çizgileri, bizlerin kazaya sebebiyet vermesini engeller. Bu kurallara uyulduğu taktirde trafikte oluşan can ve mal kayıpları en aza indirgenmiş olur. Gelin hep birlikte bu kuralların neler olduğunu, nerelerde kullanıldığını ve ne anlama geldiklerini inceleyelim.

Devamlı Yol Çizgileri

Devamlı yol çizgileri her ne olursa olsun sol şeride geçilemez. Önümüzdeki araçları geçmenin yasak olduğu bu yol çizgileri çeşidi genel olarak iki yönlü ve tek şeritli yollarda, yaya geçidi, tepe, dönemeç, kavşak, köprü, tünel gibi yerlerde kullanılır.

Kesikli Yol Çizgileri

Kesikli yol çizgileri görüş açımızın yüksek olduğu durumlarda trafiği tehlikeye atmamak şartıyla önümüzdeki aracı geçebileceğimiz yerleri bizlere gösterir.

Kesik ve Devamlı Yol Çizgileri Yan yana İse

Kesik ve devamlı yol çizgileri yan yana ise çizgi boyunca araçlar kendilerine yakın olan çizginin anlamına göre hareket eder. Yani araç kesikli yol çizgileri tarafında ise trafiği tehlikeye düşürmemek şartıyla önündeki aracı geçebilir, eğer araç devamlı yol çizgileri tarafında ise önündeki aracı geçmesi yasaktır.

Paralel Devamlı Yol Çizgileri

Bu yol çizgileri çeşidinde ise yol iki yöne ayrılmıştır ve yolun diğer tarafı karşıdan gelen trafik içindir. Bu sebeple çizginin diğer tarafına geçmek kesinlikle yasaktır.

Yönlendirme Okları

Araçların yolda yapmak zorunda oldukları hareketleri belirten yazı veya çizgilerdir. Sıklıkla kavşaklarda gidilecek yolun şeridine geçişlerde araç sürücülerini bilgilendirme amacıyla kullanılır.

Park Yeri Çizgileri

Araçların park edebilecekleri yerleri belli etmek amacıyla çizilen çizgilerdir.

Yaya Geçidi Çizgileri

Yayaların yolun karısına güvenli bir şekilde geçebilmesi için yollara çizilen çizgilerdir.

Azami Hız Sınırı

Bulunduğumuz yoldaki hız sınırını bizlere gösteren yol çizgileridir.

Park Yasağı Çizgileri

Park yasağının olduğu yerlerde kaldırımlara yada yol üzerine çizilen çizgileridir.

Yol Çizgilerinde Kullanılan Boyalar

Yol çizgilerinde kullanılan boyalar çeşitli sınıflara ayrılsa da genel hatlarıyla iki sınıfa ayrılmaktadır.

Termoplastik Boya

Termoplastik boya kullanılırken, boyanın 210 dereceye kadar ısıtılması gerekmektedir. Boyama işlemi yapıldıktan hemen sonra cam küreciği serpiştirilerek gece görüşü sağlanmaktadır. Bir dakika içerisinde yüzey kuruması gerçekleşse bile eğer araç trafiği yoğunluğunun yüksek olmadığı yerlerde boyama yapılıyorsa, tavsiye edilen bekleme süresi 10 dakikadır. 2 mm kalınlığa kadar uygulanabilse de kullanım alanı ve teçhizata göre bu rakamda değişiklik olabilir.

Tek Kompenant Soğuk Boya

Termoplastik boyaya göre daha az maliyetli olan bu uygulama Türkiye’de çok fazla kullanılmaktadır. Soğuk boya ile yol çizgileri, iş güvenliği ve fabrika çizgileri, otopark çizgileri, bisiklet ve yürüyüş yolu, bordür taşı boyama, trafik eğitim pisti gibi birçok alanda hizmet veren firmamız sizlere her zaman kaliteli yol çizgi uygulamaları sunmaktadır. 

138
Başarılı Proje
326000
Mt Çizgi
% 98
Mutlu Müşteriler
12
Uzman Kadro

İhtiyaçlarınız için proje ekibimize ulaşın...