Otopark Çizgileri Ölçüleri

Otopark Çizgi Ölçüleri Nelerdir?

Otopark Çizgileri otoparklarımızdaki araçları nizami bir şekilde park etmemizi sağlayan çizgilerdir. Araçlarımızı zamandan tasarruf edip çıkarmamıza yarayan otopark çizgileri projeleri çizilirken dikkatli davranılmalıdır. Araçlar, otopark çizgilerine uyarak park edecekleri için giriş ve çıkışlarda can ve mal kaybı yaşanmaması ön görülerek çizilmelidir. Otopark Çizgileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Otopark girişi kaç metre olmalıdır?

22 Şubat 2018 tarihli 30340 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “2018 Yeni Otopark Yönetmeliği” ne göre otoparkın giriş kapısının yüksekliği 200 cm’den az, genişliği 275 cm’den az olamaz.

Otopark Çizgilerinde Ölçü Standartları

Araçlar için otopark çizgi aralığı kaç cm olmalıdır?

Otopark çizgileri, otopark içi trafiği düzenlemektedir. Bu çizgiler kullandığımız araçların amaçlarına, uzunluğuna ve genişliğine göre farklılık göstermektedir. Ancak standart olarak belirlenmiş otopark çizgi ölçülerinde araç park yeri, en az 4,5 metre uzunluğuna ve 2,3 metre genişliğinde olmalıdır. Daha fazla yer ve araç alanı amaçlanarak çizilen çizgilerde araçların giriş ve çıkışlarında problemler oluşabilir. Otopark çizgileri, en fazla 5 metre uzunluğunda en fazla 2,5 metre genişliğinde olmalıdır. Bu standartlara uyulmadığı takdirde araç giriş ve çıkışları kolay olsa da, alan verimsiz bir şekilde kullanıldığı için alan kaybına neden olmaktadır. Çizilen otopark çizgilerinin kalınlığı 13 cm ile 15 cm arasında olmalıdır. Bu standartlara uyulduğu takdirde otoparkların verimli ve düzenli kullanımı sağlanmaktadır.

otopark çizgileri boyası nasıl yapılır

Otopark Çizgi Ölçüleri Hizmetimiz

Kolon Boyama ve Alan Tarama Ölçüleri

Sürücüler araçlarını park ederken kazaya sebebiyet vermemek için ve rahatlık açısından duvar ve kolonların görünür hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için kolonların, duvarların ve engellerin dikkat çekici renklere boyanması gerekmektedir. Sürücünün ileri ve geri şekilde gelirken duvarla arasındaki mesafeyi rahatlıkla algılayabilmesi için en az duvarın 1,2 metre yüksekliğe kadar sarı renkte boyanması gerekmektedir. Daha sonra üzerine siyah renkte çavuş biçimde taramalar yapılır.

Otopark Çizgi Ölçüleri Hizmetlerimiz

Otopark Tabelaları

Otoparklar sadece otopark yer çizgilerinden veya kolon boyamadan ibaret değildir. Otoparklara sürücülere ve yayalara yol göstermesi açısından tabelalar da konulmalıdır. Trafiği düzenlemek amacıyla çıkışa götüren tabelalar, yaya geçitleri, hız sınırı tabelası (20) vs. konulmalıdır.

ZM Çizgi olarak Otopark Çizgileri, fabrika yer çizgileri, yol çizgileri ilgili yapmış olduğumuz projeleri incelemek için tıklayabilirsiniz. Hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ZM ÇİZGİ HİZMETLERİ OLARAK SİZ HAYAL EDİN BİZ ÇİZELİM…

One thought on “Otopark Çizgileri Ölçüleri”

Add a Comment

Your email address will not be published.