Yol Çizgileri Hakkında 3 Farklı İnanılmaz Tasarım

Trafikte araç kullanıcılarının önceliklerinden biri de yol çizgileridir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ve yaya bilincinin giderek artması ile birlikte yol çizgileri de ilginç fikirlerle bu değişime ayak uydurmaya başladı. Dünya’nın farklı bölgelerinde farklı yol çizgileri tasarımları oluşmaya başladı. İşte bu farklı tasarımlarından birkaçı:

1-Hollanda’daki Akıllı Yol Çizgileri

Hollandalı bilim insanlarının, teknolojiyi akıl almaz bir şekilde kullanarak özel tasarladığı boyayla boyanan yol çizgileri, gündüz depoladıkları ışığı gece 8 saat boyunca yolu aydınlatabiliyor.

Akıllı Yol Çizgileri

Hollanda Akıllı Yol Çizgileri

Hollanda’ da dünyanın ilk akıllı yolu projesini yapıldı. Amsterdam’ın yaklaşık 100 kilometre güneyindeki Oss kentinden geçen N329 Otoyolu’nda yol çizgileri fosforlarla aydınlatıyor. 500 kilometre uzunluğundaki bu yol çizgileri uygulaması ile birlikte trafik kazalarını azaltmak ve enerji tasarrufu yapmak hedefleniyor. Yol çizgilerine uygulanan bu özel boya sayesinde gün ışığında ışık depolanıyor ve geceleri de parlayan bir hal alıyor. Işığı karanlıkta yansıtarak parlayan bu yol çizgileri, gece yolculuk yapan şoförlerin işlerini kolaylaştırıyor ve rahat bir yolculuk yapmasını sağlıyor. Havanın yağışlı olduğu zamanlarda otomatik olarak kar veya yağmur işaretleri vererek sürücüleri uyarıyor. Eğer yolda hava derecesi sıfırın altına düşerse yolda gizli buzlanmayı kar işaretiyle belirtiyor ve kazaları önemli bir ölçüde engelliyor.

 

2- Tayland’daki Zikzak Yol Çizgileri

Tayland’daki yeni uygulamalardan biri de zikzak şeritler. Tayland’da kazaların en çok yaşandığı ana caddelerdeki yaya geçitlerine 15 metre uzunluğunda zikzak yol çizgileri çizildi.

Zikzak Yol Çizgileri

Tayland’daki Zikzak Yol Çizgileri

Tayland’da yollara zikzak yol çizgileri eklenerek sürücülerin dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılıyor. Kaza oranının fazla olduğu bölgede kullanılan zikzak yol çizgilerinin yanı sıra bölgede “yavaşlayın, durmaya hazır olun “gibi tabelalar da bulunuyor.

Bu yol çizgileri uygulamasının amacı, kaza oranının yüksek olduğu bölgelerde sürücüler psikolojik olarak yolun daraldığını hissedecekler ve dikkatlerini çeken bu zikzak yol çizgileri sayesinde psikolojik olarak yavaşlamaları gerektiklerini hissedeceklerdir. Bu yol çizgileri uygulamasının kaza oranı yüksek olan bölgelerde oranı fazlasıyla düşürdüğü görülüyor.

 

3- Türkiye’deki 3 Boyutlu Yaya Çizgileri

Türkiye’de kullanılan bir diğer ilginç uygulamalardan biri de 3 boyutlu yol çizgileri. 3 boyutlu yaya çizgileriyle sürücülerin yaya geçitlerinde hızlarını düşürmesi bekleniyor. Bazı sürücüler yayalara öncelik vererek geçmelerini beklerken bazı sürücüler yayaların can güvenliğini tehlikeye atıyor.

3 boyutlu yaya çizgileri

İstanbul’daki 3 Boyutlu Yaya Çizgileri

Türkiye’de uygulanmaya başlayan bu projede yollara 3 boyutlu yaya çizgileri çizildi. 3 boyutlu yaya çizgileri sayesinde araç sürücüleri önlerinde bir yükseklik varmış gibi algılıyor ve hızlarını azaltıyorlar. Bu sayede yayaların karşıya güvenli bir şekilde geçmeleri amaçlanıyor. Böylelikle araç sürücülerine yayaya saygı kültürünün oluşması bekleniyor.

Yol çizgilerinin amaçları öncelikli olarak yaya ve araç sürücü güvenliğidir. Bu çizgiler, trafiği aksatmayacak şekilde en güvenli biçimde işlevini göstermelidir. Teknolojinin gelişmesi ve yaya güvenliğinin bilinçlenmesi ile birlikte farklı yol çizgileri tasarımları oluşmaya başladı. Hollanda’da akıllı yol çizgileri, Tayland’da zikzak yol çizgileri ve Türkiye’de 3 boyutlu yaya çizgileri gibi ilginç fikirler uyarlanmaya başladı. Hepsinin ortak amacı yaya ve araç sürücüleri güvenliği oldu.

ZM Çizgi Hizmetleri olarak siz müşterilerimize hayalinizdeki yol çizgilerini, fabrika yer çizgilerini ve otopark çizgilerini uygularken sizin ve çevredeki canlıların güvenliğini sağlamak bizim ilk amacımızdır. ZM Çizgi Hizmetleri olarak otopark ve yol çizgi sektöründeki kazanmış olduğumuz bilgi ve tecrübeleri siz değerli müşterilerimize paylaşmanın heyecanını duymaktayız. Siz saygı değer müşterilimizi de referans sayfamızda görmekten onur duyarız. Referanslarımızla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen bize ulaşın.

ZM ÇİZGİ HİZMETLERİ OLARAK SİZ HAYALE EDİN BİZ ÇİZELİM…

One thought on “Yol Çizgileri Hakkında 3 Farklı İnanılmaz Tasarım”

  1. Emre Alabuğa 23 Mayıs 2022 at 00:11

    Düzce yol çizgileri olarak müşteri odaklı hareket ediyorlar.

Add a Comment

Your email address will not be published.