Yol Çizgileri Bize Ne Anlatılıyor? 

Yol Çizgileri Bize Ne Anlatıyor

Yol Çizgileri Bize Ne anlatıyor Blog Yazısı

Çizgi ve işaretlerin olmadığı bir yolda araba kullanmak sizce nasıl olurdu? 

Yalnız olduğunuz takdirde en kötü ihtimalle dönüşleri kaçırmanız ile sonuçlanacakken, birçok sürücü ve yayaların olduğu bir caddede yol çizgileri olmaması oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. 

YOL ÇİZGİLERİNİN ÖNEMİ 

Günlük yaşantımızda araç kullanırken nereden dönüş yapabileceğimizi, hangi yollarda şerit değiştirebileceğimizi, nerede yavaşlamamız gerektiğini veya yayaların yolun nerelerinde karşıdan karşıya geçebileceklerini gösteren işaret ve çizgiler olmasaydı yollar kaos ve karmaşa dolu bir hal alabilirdi. Bu sebepten yol çizgileri, yol güvenliğinin sağlanması açısından hayati bir öneme sahiptir. Çünkü bu çizgiler hem sürücüleri hem yayaları yönlendirmektedir. 

 

TRAFİKTEKİ YOL ÇİZGİLERİ 

-Kesikli Yol Çizgileri 

Kesikli yol çizgileri yoldaki görüşümüzü açık hale getirir. Yoldaki kurallara uymak, trafikteki tehlikeyi en aza indirir. Kesikli yol çizgileri trafikteki önemli çizgilerdendir. 

-Devamlı Yol Çizgileri 

Bu yol çizgileri sayesinde, sürücüler önlerinde bulunan araçları sollayamazlar aynı zamanda şeritte değiştiremezler. 

-Kesikli ve Devamlı Yol Çizgileri 

Bu yol çizgileri boyunca araçlara en yakın olan çizginin anlamına göre; kesikli çizgiye yakın olan sürücüler şerit değiştirebilirlerken, düz çizgiye yakın olan sürücüler şerit değiştiremezler. 

Kesikli eds'li yol çizgi görseli

Yol Çizgileri Bize Ne Anlatıyor Blog Yazısı 2

 

 

-Paralel Devamlı Yol Çizgileri 

Bu yol çizgileri araç yolunu bölerek yol durumuna getiren “ayırıcı” (röfüş) anlamına gelir. Bu çizgiler boyunca karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilmesi kesinlikle doğru değildir. 

-Yönlendirme (Oklu) Çizgiler 

Gidişe ayrılmış bu çizgiler çok şeritli yollarda araçların yapmak durumunda oldukları hareketleri göstermek amacı ile araç yoluna yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir. Bu yol çizgileri en çok kavşak yakınlarında gidilecek yöne göre araçların uygun şeride geçmelerini sağlar. 

ZM ÇİZGİ OLARAK SİZ İSTEYİN BİZ ÇİZELİM. 

Gün içerisindeki ulaşım faaliyetlerini gerçekleştirmek için kişiler toplu taşıma ve bireysel araç kullanımını tercih ederler. Bu süreçte kazalara sebebiyet oluşturmamak için belli başlı yol çizgilerinin kurallarına uymak zorundadırlar.  

Biz de ZM Çizgi olarak profesyonel ekibimiz ile en kaliteli malzemeleri kullanarak sürücülerimize yolculuk sıralarında konforlu sürüş alanları sağlıyoruz.  

ZM Çizgi olarak bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. 

Add a Comment

Your email address will not be published.